Interdyscyplinarne studia biogospodarcze

Wydział Rolniczo-Ekonomiczny

Studia II stopnia - magisterskie

Rodzaj studiów: studia magisterskie II stopnia trwają 4 semestry (2 lata). Po napisaniu pracy dyplomowej oraz złożeniu egzaminu dyplomowego absolwent uzyskuje tytuł zawodowy magistra. Podstawa programowa umożliwia zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji w obszarze zrównoważonej produkcji i przetwórstwa biomas – surowca przyszłości - oraz wytwarzania produktów biopochodnych – począwszy od plastików, poprzez kosmetyki i suplementy diety, na biopaliwach skoczywszy. Program studiów jest mocno zakorzeniony w naukach społecznych, dając studentom wiedzę o kontekście ekonomicznym biogospodarki oraz narzędzia do twórczego rozwiązywania problemów wraz z aparatem pojęciowym właściwym dla gospodarki XXI wieku. Absolwent dzięki swej interdyscyplinarnej wiedzy może kontynuować  edukację w ramach studiów doktoranckich

Forma: Studia stacjonarne

Profil absolwenta: Celem Interdyscyplinarnych Studiów Biogospodrczych jest wykształcenie absolwenta świadomego ograniczeń naturalnych oraz potrzeb społecznych, który rozumie potencjał biomasy, rozumie proces jej powstawania i związane z nim wyzwania. Wie jak wykorzystać zasoby biologiczne, w jakich procesach przetwarzać je, by wykorzystać ich pełen potencjał, a pozostały produkt uboczny przekształcić w pełnowartościowy produkt zamykający pętle obiegu materii w gospodarce i naturze. Edukacja w programie IBS odbywa się w trzech blokach tematycznych:

  • Kontekst społeczno-gospodarczy: student poznaje współczesny kontekst ekonomiczny i społeczny biogospodarki oraz otrzymuje narzędzia umożliwiające mu zrozumienie zasad produkcji, działania przemysłu, realizacji projektów. Ważnym elementem programu jest wspieranie twórczego myślenia i obowiązkowe warsztaty Design Thinking.
  • Kontekst obiegu zamkniętego: student wdrażany jest w kolejne poziomy obiegu materii w gospodarce i środowisku: począwszy od zasad zrównoważonej produkcji pierwotnej, poprzez przetwórstwo biomasy w procesach biotechnologicznych, skończywszy na odzyskaniu składników odżywczych. W prostych słowach: wie jak sprawić by roślina urosła w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu, wie co można z niej zrobić, i co można zrobić z  odpadu, który w procesie produkcji powstanie i wreszcie jak wykorzystać pozostałość do wytworzenia kompostu dla kolejnych roślin.
  • Pogłębiony kontekst produkcji: student poznaje szczegółowe procesy, metody i kierunki przetwarzania biomasy na dobra inne niż żywność, w tym bioplastiki, biopaliwa czy kosmetyki.

Absolwenci IBS posiadają wiedzę o procesach produkcyjnych w biogospodarce, rozumieją ich kontekst ekonomiczny zarówno na poziomie całości gospodarki, jak i działań indywidualnych podmiotów gospodarczych. W zależności od wyprofilowania swoich kompetencji poprzez dobór kursów fakultatywnych mogą rozwijać swoje ścieżki zawodowe w kierunku doradztwa, consultingu, projektowania łańcucha wartości w biogospodarce, pracy dla instytucji realizujących polityki zrównoważonego rozwoju, jak i w kierunku związanym z produkcją i przetwórstwem zasobów biologicznych.

 

Program kształcenia
Studia magisterskie trwają 4 semestry i obejmują łącznie 1295 godzin dydaktycznych realizowanych w formie wykładów, ćwiczeń audytoryjnych, laboratoryjnych, projektowych oraz konwersatoriów i seminariów.

Pierwszy semestr poświęcony jest podstawowym zagadnieniom biogospodarki – metodom zrównoważonej produkcji pierwotnej i ochronie ekosystemów. W kontekście nauk społecznych wyposaża słuchaczy w kluczowe w biogospodarce umiejętności i wiedzę w zakresie zarządzania projektami. W drugim semestrze nacisk jest położony na aspekty związane z cyklem życia produktu w biogospodarce – odżywianie roślin, stanowiących podstawę biogospodarki, przetwórstwo biomas w procesach biotechnologicznych, towaroznawstwo i ekonomikę produkcji w biogospodarce. Studenci odbywają także obowiązkowy kurs Design Thinking, wspierający proces twórczego myślenia i dający narzędzia do twórczego rozwiązywania problemów. Semestr trzeci to przede wszystkim wyakcentowanie aspektów produkcyjnych i przetwarzania biomas na bioplastiki i biokomponenty, biopaliwa itp oraz zamknięcie cyklu życia w obszarze zarządzania produktami ubocznymi, czyli w ujęciu gospodarki linearnej – zarządzanie odpadami. Zagadnienia te są osadzone w kontekście ekonomii zrównoważonego rozwoju i zasobów naturalnych. W każdym semestrze studenci mogą wybierać zajęcia odpowiadające 30% punktów ECTS z katalogu przedmiotów do wyboru i kształtować swoją ścieżkę kształcenia w obszarach produkcji pierwotnej, przetwórstwa, zagadnień społecznych w biogospodarce.

Ostatni semestr poświęcony jest seminariom magisterskim i pisaniu pracy. Studenci wybierają też trzy konwersatoria w obszarze nauko humanistycznych i społecznych. Nacisk położony jest na pracę własną studentów, krytyczne myślenie i dyskusję.

Studenci ISB mogą korzystać z programów umiędzynarodowienia i odbywać część studiów w europejskich uczelniach partnerskich.

 

Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21
31-120
Kraków
12 662 48 71
12 662 48 69
12 662 48 70
12 662 48 72
wrol[a]urk.edu.pl
ESP:/URKRAKOW/wre

Adres do korespondencji: 31-120 Kraków, al. Mickiewicza 21
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Centrum Informatyki URK