Lipiec 2024
Udostępnij:

Zajęcia terenowe 28-30.06.2024 r. - studia podyplomowe Rolnictwo (edycja dla doradców rolniczych)


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

W dniach 28-30 czerwca 2024 r. słuchacze studiów podyplomowych Rolnictwo (edycja dla doradców rolniczych) w ramach V zjazdu odbyli zajęcia terenowe.

Pierwsza część zajęć odbyła się w Kombinacie Rolnym Kietrz. Na wstępie wizyty, krótki wykład prezentujący rys historyczny i obecną działalność gospodarstwa wygłosił Prezes Zarządu Pan Mariusz Sikora. Niemal 60-letnia tradycja, 8,5 tys. ha ziemi przeznaczonej pod uprawę, 9 tys. sztuk bydła – tak w skrócie prezentuje się Kombinat Rolny Kietrz, jedno z największych gospodarstw rolnych w kraju. Średnia wielkość pola kombinatu to około 100 ha. Obecnie przedsiębiorstwo jest jedną z 41 spółek strategicznych należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Podczas pobytu w Kombinacie Słuchacze studiów mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnym parkiem maszynowym wykorzystywanym podczas prac polowych oraz technologiami produkcji stosowanymi w gospodarstwie. Szczególną uwagę przyciągnął ciągnik John Deere o mocy 640 KM, a także nowoczesny 24-rzędowy siewnik do precyzyjnego siewu buraków cukrowych. Poza parkiem maszynowym, Słuchacze zapoznali się również z technologią produkcji buraka cukrowego oraz pszenicy ozimej. Wysokie plony osiągane w Kombinacie to zasługa odpowiednio dobranych i starannie przeprowadzonych zabiegów agrotechnicznych wchodzących w skład danej technologii produkcji. Uczestnicy zajęć mieli możliwość zobaczyć także dobre praktyki prowadzone w gospodarstwie. Kolejnym punktem programu było zapoznanie się z drugą bardzo ważną gałęzią działalności – produkcją mleczną. Na fermie krów Langowo Słuchacze poznali nowoczesną technologię chowu i hodowli bydła.

W drugiej części zajęć terenowych uczestnicy studiów odwiedzili Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne w Prusach. Na polach doświadczalnych Słuchacze studiów brali aktywny udział w rozpoznawaniu chorób i szkodników występujących w uprawach polowych, zapoznali się także z nowoczesnymi maszynami rolniczymi wykorzystywanymi w rolnictwie precyzyjnym. Podczas zajęć terenowych słuchacze wykonali odkrywki glebowe na gruncie rolnym.

 

Studia podyplomowe współfinansowane przez Unię Europejską ze środków

Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21
31-120
Kraków
12 662 48 71
12 662 48 69
12 662 48 70
12 662 48 72
wrol[a]urk.edu.pl
ESP:/URKRAKOW/wre

Adres do korespondencji: 31-120 Kraków, al. Mickiewicza 21
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Centrum Informatyki URK