Stacje badawcze
Stacja Doświadczalna Katedry Agroekologii i Produkcji Roślinnej w Prusach
W 1955 r. Uczelnia przejęła gospodarstwo w Prusach koło Krakowa, które do 1994 funkcjonowało jako Rolniczy Zakład Doświadczalny, gospodarując na powierzchni 112 ha. Od 1994 r. gospodarstwo to funkcjonowało w strukturach Stacji Doświadczalnej Katedry/Zakładu Szczegółowej Uprawy Roślin. Kierownikiem Stacji był kierownik Katedry/Zakładu.
Taka sytuacja istniała do 2010 roku, w którym powołano Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne (ZR 33/2010) z siedzibą w Prusach, gospodarujące na polach zlokalizowanych w Prusach, Mydlnikach i Garlicy Murowanej nie wykorzystywanych przez katedralne i wydziałowe stacje doświadczalne.
Katedra Agroekologii i Produkcji Roślinnej posiada wydzieloną Stację Doświadczalną z polem o powierzchni 12,6 ha do prowadzenia doświadczeń ścisłych oraz odpowiednią infrastrukturę badawczą (pomieszczenia, ciągniki, kombajny poletkowe, urządzenia i maszyny rolnicze). Corocznie prowadzone są doświadczenia obejmujące doskonalenie technologii uprawy roślin rolniczych i ocenę odmian (m.in. w ramach PDOiR), obejmujące łącznie ponad 1500 poletek doświadczalnych.
Pracownicy prowadzą badania w SD Prusy oraz własnej Stacji Doświadczalnej w Krynicy (Czarny Potok).
Stacja Doświadczalna w Mydlnikach-Krakowie
Adres: ul. Balicka 253, 30-149 Kraków
W Stacji prowadzone są wieloletnie doświadczenia płodozmianowe. Stacja posiada laboratorium polowe oraz zaplecze garażowe i park maszynowy, m.in. kombajn poletkowy (Seedmaster firmy Wintersteiger), 2 ciągniki, siewnik precyzyjny (firmy Hege), głębosz jednoskibowy, kultywator podorywkowy, opryskiwacze (w tym 1 precyzyjny z regulacją parametrów oprysku) oraz zestaw narzędzi do uprawy, pielęgnacji i zbioru roślin.
Górska Stacja Doświadczalna w Czyrnej Niżnej k. Krynicy
Adres: Czyrna Niżna 30, 33-380 Krynica Zdrój, pow. Nowy Sącz
Stację założono w 1981 r. w zachodniej części Beskidu Niskiego, w odległości ok. 8 km od Krynicy. Pole doświadczalne jest o nachyleniu od 11,6 do 16,6%, pomiędzy warstwicami 530-570 m n.p.m. Na terenie Stacji znajdują się pomieszczenia socjalne, laboratorium polowe oraz garaże na maszyny i narzędzia. Stacja dysponuje ciągnikiem, narzędziami przystosowanymi do uprawy roli w terenach górskich oraz przyrządami do badań erozyjnych. Realizowana obecnie tematyka badawcza obejmuje plonowanie mieszanek zbożowych i zbożowo-strączkowych uprawianych w ogniwie płodozmianowym w zależności od położenia na stoku oraz systemu rolniczego.
Stacja Doświadczalna w Czarnym Potoku
Adres: Czarny Potok 71, 33-380 Krynica
Na terenie Stacji Doświadczalnej znajduje się stacja meteorologiczna, laboratorium polowe, sprzęt i narzędzia do obsługi doświadczeń polowych oraz wykonywania podstawowych zabiegów pratotechnicznych. W Stacji Doświadczalnej na wyznaczonych stałych powierzchniach doświadczalnych ocenia się wzrost i rozwój traw, plonowanie, a także prowadzi się badania fitosocjologiczne oraz fitochemiczne. W Stacji odbywają się ćwiczenia terenowe, praktyki zawodowe i dyplomowe oraz realizowane są projekty badawcze: EKOPIÓRO „Opracowanie innowacyjnych włóknin ochronnych z dodatkiem piór” i Program Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja, „Wspólne działania na rzecz przywrócenia i utrzymania różnorodności biologicznej karpackich ekosystemów górskich”.