Katedra Statystyki i Ekonometrii
HISTORIA
Katedra Statystyki i Ekonometrii została utworzona jesienią 1956 r. przy Wydziale Rolnym ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie pod nazwą Katedra Statystyki Matematycznej.
Jej pierwszym kierownikiem był prof. dr hab. Stefan Schmidt. W 1960 r. kierownictwo Katedry przejął, pracujący w niej od 1957 r., doc. dr hab. Jan Pociej.
W 1972 r. Katedra Statystyki Matematycznej przemianowana na Zakład, weszła w skład Instytutu Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa Wydziału Rolniczego Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie.
W roku 1992 kierownictwo Zakładu Statystyki Matematycznej AR w Krakowie obejmuje prof. dr hab. Karol Kukuła, który pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego.
W 2003 roku Zakład przemianowano na Katedrę Statystyki Matematycznej. W 2015 roku katedra zmieniła nazwę na Katedrę Statystyki i Ekonometrii.
Obecnie w Katedrze Statystyki i Ekonometrii zatrudnieni są: 1 profesor zwyczajny, 2 dr. hab., 9 adiunktów z tytułem doktora, 1 starszy wykładowca i 2 pracowników naukowo-technicznych. Pracownicy Katedry Statystyki i Ekonometrii angażowani są w proces dydaktyczny na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym UR im. Hugona Kołłątaja Krakowie - w ramach studiów stacjonarnych, zaocznych inżynierskich i magisterskich realizują takie przedmioty jak : matematyka, statystyka matematyczna, informatyka, ekonometria, badania operacyjne , wnioskowanie statystyczne, ekonomia matematyczna oraz prognozowanie i symulacje. Dotychczas w Katedrze wykonano kilkaset prac dyplomowych i magisterskich.
Katedra prowadzi współpracę naukową z wieloma ośrodkami uczelni zagranicznych i krajowych, intensywnie rozwija działalność w sferze konferencji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
KIERUNKI BADAŃ
Wśród podejmowanych problemów badawczych w Katedrze Statystyki i Ekonometrii wyróżnić należy:
- Wielowymiarowa analiza porównawcza i jej zastosowanie w sferze gospodarki żywnościowej, w tym zastosowanie metod taksonomicznych w badaniu zróżnicowania przestrzennego struktury agrarnej w Polsce w ujęciu dynamicznym, porównanie metody eliminacji wektorów z metodą klasyfikacji rozmytej pod względem jakości grupowania i przydatności w badaniach struktur w ujęciu dynamicznym.
- Przestrzenne zróżnicowanie poziomu wyposażenia technicznego rolnictwa polskiego, w tym porównanie województw ze względu na poziom wyposażenia technicznego rolnictwa w Polsce, porównanie powiatów województwa małopolskiego pod względem poziomu wyposażenia gospodarstw rolnych w ciągniki i maszyny rolnicze w roku 2010.
- Eksport a dynamika produkcji rolnej, w tym analiza charakteru zależności między eksportem towarów opartych na surowcach rolnych a produkcją sektora agrobiznesu w krajach UE, tendencje w zakresie kształtowania się eksportu produktów rolnych aktualnych krajów członkowskich UE, ze szczególnym uwzględnieniem w nim miejsca Polski, tempo zmian obserwowanych procesów dla poszczególnych państw, modelowanie procesu wpływu eksportu na produkcję rolną, wyznaczenie homogenicznych grup badanych krajów.
- Wybrane problemy ochrony środowiska w świetle wielowymiarowej analizy porównawczej, w tym regionalne zróżnicowanie stopnia zanieczyszczenia środowiska w Polsce w powiązaniu z gospodarką odpadami, struktura oraz dynamika produkcji energii odnawialnej w państwach UE.
- Optymalne sterowanie i programowanie dynamiczne losowymi procesami ewolucyjnymi, w tym sterowanie optymalne oraz próby jego scharakteryzowania dla stochastycznego równania dyfuzyjnego w przypadku nieskończenie wymiarowego procesu Winera oraz współczynnika dyfuzji zależnego od sterowania, jak i gradientu funkcji sterowanej w przypadku niewypukłego zbioru sterowań dopuszczalnych, sterowanie zależne od zmiennej przestrzennej, czyli tzw. distributed parameter control.
- Przemiany demograficzne w Polsce w ujęciu przestrzennym, w tym przebieg wybranych procesów demograficznych w powiatach województwa małopolskiego, wyznaczenie homogenicznych grup powiatów województwa na podstawie wskaźników rozwoju demograficznego, przebieg wybranych zjawisk demograficznych w ujęciu czasowym dla reprezentantów wyodrębnionych grup, opracowanie modeli tendencji rozwojowych wybranych zjawisk demograficznych.
- Rolnictwo ekologiczne w Polsce, w tym dynamika liczby i powierzchni gospodarstw ekologicznych oraz liczby przetwórni ekologicznych w Polsce, regionalne zróżnicowanie Polski pod względem wybranych cech charakteryzujących rozwój rolnictwa ekologicznego, zmiany struktury obszarowej gospodarstw ekologicznych w Polsce z zastosowaniem mierników taksonomicznych, struktura upraw rolnictwa ekologicznego wybranych krajów UE w latach 2004-2012.
- Ocena sytuacji finansowej przedsiębiorstw w świetle wielowymiarowej analizy porównawczej, w tym stworzenie optymalnego syntetycznego miernika sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, jak i grupy przedsiębiorstw, w oparciu o metody wielowymiarowej analizy porównawczej oraz stworzenie syntetycznego miernika wpływu sytuacji finansowej przedsiębiorstwa na społeczność lokalną, w której działa przedsiębiorstwo.
- Badania modelowe wpływu migracji na dynamikę wzrostu i starzenie biologiczne populacji, w tym uzależnienie prawdopodobieństwa migracji od wieku osobniczego.
- Wielowymiarowa analiza statystyczna bankowości spółdzielczej, w tym znajomość instrumentów finansowych przez klientów banków, wykorzystanie produktów i usług bankowości elektronicznej oferowanej przez banki spółdzielcze.
- Stan świadomości ekologicznej mieszkańców Polski południowo-wschodniej oraz państw ościennych.
OFERTA
Ekspertyzy, doradztwo oraz prowadzenie kursów, szkoleń, studiów podyplomowych obejmujące takie dyscypliny naukowe jak: statystyka matematyczna, ekonometria, badania operacyjne, wnioskowanie statystyczne, prognozowanie i symulacje i statystyczna analiza wielowymiarowa.
KONTAKT
Katedra Statystyki i Ekonometrii
al. Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
tel.: 12 662 43 81
e-mail: ksm@urk.edu.pl