Zajęcia terenowe studentów podyplomowych Rolnictwa
Zajęcia terenowe 28-30.06.2024 r. - studia podyplomowe Rolnictwo (edycja dla doradców rolniczych)
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
W dniach 28-30 czerwca 2024 r. słuchacze studiów podyplomowych Rolnictwo (edycja dla doradców rolniczych) w ramach V zjazdu odbyli zajęcia terenowe.
Pierwsza część zajęć odbyła się w Kombinacie Rolnym Kietrz. Na wstępie wizyty, krótki wykład prezentujący rys historyczny i obecną działalność gospodarstwa wygłosił Prezes Zarządu Pan Mariusz Sikora. Niemal 60-letnia tradycja, 8,5 tys. ha ziemi przeznaczonej pod uprawę, 9 tys. sztuk bydła – tak w skrócie prezentuje się Kombinat Rolny Kietrz, jedno z największych gospodarstw rolnych w kraju. Średnia wielkość pola kombinatu to około 100 ha. Obecnie przedsiębiorstwo jest jedną z 41 spółek strategicznych należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Podczas pobytu w Kombinacie Słuchacze studiów mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnym parkiem maszynowym wykorzystywanym podczas prac polowych oraz technologiami produkcji stosowanymi w gospodarstwie. Szczególną uwagę przyciągnął ciągnik John Deere o mocy 640 KM, a także nowoczesny 24-rzędowy siewnik do precyzyjnego siewu buraków cukrowych. Poza parkiem maszynowym, Słuchacze zapoznali się również z technologią produkcji buraka cukrowego oraz pszenicy ozimej. Wysokie plony osiągane w Kombinacie to zasługa odpowiednio dobranych i starannie przeprowadzonych zabiegów agrotechnicznych wchodzących w skład danej technologii produkcji. Uczestnicy zajęć mieli możliwość zobaczyć także dobre praktyki prowadzone w gospodarstwie. Kolejnym punktem programu było zapoznanie się z drugą bardzo ważną gałęzią działalności – produkcją mleczną. Na fermie krów Langowo Słuchacze poznali nowoczesną technologię chowu i hodowli bydła.
W drugiej części zajęć terenowych uczestnicy studiów odwiedzili Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne w Prusach. Na polach doświadczalnych Słuchacze studiów brali aktywny udział w rozpoznawaniu chorób i szkodników występujących w uprawach polowych, zapoznali się także z nowoczesnymi maszynami rolniczymi wykorzystywanymi w rolnictwie precyzyjnym. Podczas zajęć terenowych słuchacze wykonali odkrywki glebowe na gruncie rolnym.
Studia podyplomowe współfinansowane przez Unię Europejską ze środków
Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)