Logo Uczelni
WRE - logo

Wydział

Rolniczo-Ekonomiczny

plik svg - godło

Rozpoczęcie zajęć na studiach podyplomowych "Integrowana produkcja roślinna" (edycja dla doradców rolniczych)

Baner z logami UE, URK i PROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”

 

 

W dniu 13 kwietnia 2024 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie w Collegium Godlewskiego odbyła się inauguracja studiów podyplomowych „Integrowana produkcja roślinna (edycja dla doradców rolniczych)”. Uroczystego otwarcia studiów dokonał Dziekan Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego prof. dr hab. inż. Bogdan Kulig, który podkreślił znaczenie kształcenia w zakresie nauk rolniczych i transferu wiedzy do praktyki rolniczej. Powiedział także, że Wydział Rolniczo-Ekonomiczny obchodził w ubiegłym roku jubileusz 100-lecia i zgodnie ze słowami Hugona Kołłątaja: „[…] Tu się nauczy młodzian, które są pewne i fundamentalne prawdy, do których potem praktykę przyłączywszy stanie się objaśnionym gospodarzem […]”. 

Wśród zaproszonych gości byli również przedstawiciele instytucji partnerskich dzięki, którym studia są realizowane, tj. mgr inż. Michał Chwastek – Dyrektor Małopolskiego Oddziału Agencji i Restrukturyzacji Rolnictwa oraz mgr inż. Tomasz Wilczek – Wojewódzki Inspektor z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Dyrektor Michał Chwastek zwrócił uwagę na potrzebę kształcenia kadry doradczej w związku z realizacją zadań w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 w ramach ekoschematu 14.3 Prowadzenie produkcji roślinnej w Systemie Integrowanej Produkcji Roślin. Z kolei Wojewódzki Inspektor Tomasz Wilczek przypomniał o kluczowej roli systemu integrowanej produkcji w kontekście ochrony środowiska i produkcji bezpiecznej żywności zapewniającej zdrowie człowieka. Kierownik studiów podyplomowych prof. dr hab. inż. Janina Gospodarek poinformowała, że studia są realizowane w związku z poddziałaniem 2.3 „Wsparcie dla szkolenia doradców” w ramach działania „Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu zastępstw” objętego programem rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Profesor J. Gospodarek podkreśliła również, że studia te są współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). W otwarciu uczestniczyły także prof. dr hab. inż. Elżbieta Boligłowa – Kierownik Katedry Mikrobiologii i Biomonitoringu oraz dr inż. Joanna Dłużniewska – sekretarz studiów. Profesor E. Boligłowa przedstawiła słuchaczom pierwszy wykład na temat „Integrowana produkcja w Polsce i na świecie”. 

Naukę na bezpłatnych dwusemestralnych studiach podyplomowych rozpoczęło 35 doradców rolniczych z makroregionu składającego się z województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Ponieważ program studiów jest zgodny w zakresie tematów i wymiaru godzin z programem szkolenia dla osób prowadzących szkolenia w zakresie integrowanej produkcji roślin wg załącznika nr 1 do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2013 r. (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz.824), absolwenci oprócz świadectwa ukończenia studiów uzyskają zaświadczenie o odbyciu szkolenia dla osób prowadzących szkolenia w zakresie integrowanej produkcji.

Galeria zdjęć